Keszthelyi Erdészet

A Keszthelyi-hegység erdőségei, csodálatos természeti környezettel, turistaútjaival, kilátótornyaival, pihenő helyeivel igazi turista paradicsomot jelentenek. Ezen a területen gazdálkodik a Bakonyerdő Zrt. Keszthelyi Erdészete. Az Erdészet kezelésében 11462ha állami erdőterület van, ebből 1940ha Veszprém megyében, 9522ha Zala megyében található. Az erdőterület jelentős része egy tömbben, a Keszthelyi-hegység dolomit és bazaltrégiójában Rezi–Keszthely–Balatonederics–Sümeg-Zalaszántó községek által körbehatárolt területen fekszik. A legmagasabb pontjai 444m-rel a Vállus községhatárban lévő Köves-tető, valamint Rezi községhatárban a Meleg-hegy (425m). A terület 77%-a az 1997-ben megalakult Balaton-felvidéki Nemzeti Parkon belül helyezkedik el .
Az erdőterület rendkívül változatos. A gerinceken, a déli fekvésű oldalakon szikla kopárok alatt cserszömörcés karsztbokor erdő, telepített feketefenyő, vagy molyhostölgyes-virágoskőrises, a mélyebb talajokon cseres-kocsánytalan tölgyes erdőket találunk. A völgyekben a Kovácsi-, a Tátika-hegy környékén szép bükkösök, tölgyes állományok is fellelhetők. A Kis-Balaton szomszédságában megtalálhatók lápi éger, fűz, nemes nyár erdők is.
A hegység erdeihez ”hozzánőttek” a Balaton mellett lévő települések. A helybeli lakosok ezrei, és az idelátogató több tízezer turista keres felüdülést a Balaton mellett az erdőben is. A hegység leglátogatottabb pontja a Bakonyerdő Zrt. kezelésében lévő, Gyenesdiás felett lévő Nagymező-erdei pihenő. Az esőbeálló mellett szalonnasütők, erdei tornapálya, a pihenő felett magasodó Festetics-kilátó is hozzájárul a kellemes időtöltéshez.

Az Erdészet tájékoztató tábláin fontos információkat kaphat az idelátogató a környék látnivalóiról. Az innen induló turista utakon, tanösvényeken eljuthatunk a gerincekre épített kilátókhoz, rövidebb-hosszabb túrát tehetünk az erdőben. A tájékozódást segítik az itt található útbaigazító táblák. A Kovácsi-, a Tátika-hegy, a Rezi is izgalmas élményeket ígér, a várromokon elmerenghetünk a régi időkről. A hegység nagyon gazdag természeti, geológiai értékekben, növényi és tájképi ritkaságokban. Sok ritka védett növény megtalálható itt, pl. a medvefül kankalin, légybangó, különféle orchideák. A hegység belsejében a természet erői az évmilliók alatt kisebb nagyobb barlangokat alakítottak ki. Ezek közül a Balatonederics felett lévő Csodabogyós-barlang előzetes bejelentkezéssel látogatható.

Az Erdészet gazdálkodása:
Az Erdészet úgynevezett természetszerű erdőgazdálkodást folytat, ahol a letermelésre kerülő erdőrészletek felújítása zömmel az idős állományokról lehulló maggal, természetes úton történik. Rendkívül fontos erdőgazdálkodási munkát jelentenek a fiatal erdőkben végzett munkák, melyek célja, hogy a korosodó erdők minél értékesebbek legyenek az utókor számára. Az Erdészet nagyobb területeken az ún. folyamatos erdőborítást jelentő gazdálkodásra tért át. Az erdőgazdálkodási tevékenység végzésénél arra törekszünk, hogy a gazdálkodás során az erdők védelmi képessége erősödjön.

Elérhetőség:
Keszthelyi Erdészet

8360 Keszthely, Sopron u. 41.
Tel.: +36 83/515-360; +36 30/074-4819
E-mail: keszthelyierdeszet@bakonyerdo.hu
Erdészet igazgató: Hoffmann Pál
mobil: +36 30/773-8850

Erdészeti térkép: 

Gazdálkodás, Érdekességek KeszthelyenHírek

Erdőlátogatók figyelem!
Erdőlátogatók figyelem!

A Bakonyerdő Zrt. által kezelt erdőkben szeptember 1-30-a között zajlik a gímszarvasok násza. Ebben az időszakban különösen fontos az erdő és a vad nyugalma, így ezt erdészeti munkáink során mi magunk is figyelembe vesszük. Kérjük legyen ebben segítségünkre azzal, hogy szeptemberben és októberben csak 9-16 óra közötti időszakra tervezi túráit, erdőjárását!

Újra látogatható a Festetics-kilátó
Újra látogatható a Festetics-kilátó

Az elmúlt 20 év alatt a Keszthelyi-hegység népszerű kilátója, a Festetics-kilátó fa tartószerkezetének állapota nagymértékben leromlott, ezért szükségessé vált a felújítása. A Magyar Turisztikai Ügynökség által vezetett közös konzorcium részeként megtörténtek a kilátó statikai, megerősítő munkálatai, így újra biztonsággal használhatják a kirándulók.

Szociális tűzifa Bakonyi erdőkből
Szociális tűzifa Bakonyi erdőkből

Az igényelt tűzifamennyiség 84 %-t még tavalyi évben, a fennmaradó 16 %-t február végéig leszállítottuk. Már nyáron elkezdtük a készletezést, így szárazabb tűzifát tudtunk eljuttatni az Önkormányzatok részére.

Elmarad a Csodaszarvas Családi Nap
Elmarad a Csodaszarvas Családi Nap

Idén ősszel október 11-én szombaton került volna megrendezésre a II. Csodaszarvas Családi Nap névre keresztelt, vadászati témájú rendezvényünk a Természet Háza Látogatóközpont udvarán. Sajnos az időjárás nem volt kegyes hozzánk, ezért a rendezvényt elhalasztjuk.

Oldalak

Mi a véleménye az erdőről,
erdőgazdálkodásról?

Részletek itt

Felelősségteljes erdőgazdálkodás

Hírlevél feliratkozás

Iratkozzon fel hírlevelünkre! Értesítjük aktuális akcióinkról, eseményeinkről ...