A Bakonyerdő Zrt. Balatonfüredi Erdészete nagyobbrészt a Balaton-felvidék Zánka és Balatonfűzfő között fekvő lankás dombjain, valamint a Déli-Bakony földrajzi területén, a Szigliget-Tapolca-Nyirád-Szőc-Taliándörögd-Nagyvázsony-Zánka községek által határolt területen helyezkedik el. Az Erdészet közel 12.000 ha állami erdőt kezel a térségben. A csodálatos képet nyújtó karsztbokorerdők és a zömében cseres erdőtársulások méltán kedvelt célpontjai a pihenni vágyó turistáknak.
A terület talajviszonyai a sokféle alapkőzetnek (permi vörös homokkő, mészkő, dolomit, bazalt, lápi kotu) köszönhetően változatosak, ezt hűen tükrözi az erdészet faállományának változatossága is. Ezen változatos talaj és domborzati viszonyoknak köszönhető, hogy nem sok olyan Magyarországon honos fásszárú faj van, amely az erdészet területén ne fordulna elő. Az erdők fafajösszetételében a cser a domináns fafaj, emellett a bükk, a kocsánytalan tölgy, a molyhostölgy és a feketefenyő jellemző.
A kezelésünkben álló területek 22%-a védett, 51%-a pedig Natura-2000-es terület. Az illetékes természetvédelmi hatósággal és a nemzeti park szakembereivel a kapcsolatunk szoros és konstruktív. Fő célunk, hogy hosszútávon biztosítsuk a tartamos erdőgazdálkodást a védelmi és közjóléti funkció megerősítésével.
Az erdőfelújítást az arra alkalmas állományokban mindenhol természetes úton végezzük. A zömében cseres, kocsánytalan tölgyes állományok felújítása jelenti az erdészet fő feladatát. Az erdészet eredményessége a természetes felújítások sikerén múlik, hiszen a fakitermelési lehetőségeknek a megjelent és megkötött újulat az alapja. A fakitermelés legnagyobb szeletét a fokozatos felújító vágások bontó-, és végvágásai adják.
Jelentős volumenűek az egészségügyi termelések. Ezeknek zöme a feketefenyő pusztulása miatt válik szükségessé. Nagy problémát jelent a feketefenyő általános pusztulása. Fő feladatunk a mielőbbi, kíméletes technológiájú egészségügyi termelés elvégzése és a lomberdővé alakítás megkezdése és véghezvitele.
A gyenge állományok a választék-összetételre is rányomják bélyegüket. A kitermelt faanyag több mint 95%-a csak tűzifának alkalmas.
Erdőterületeink kedvelt kirándulóhelyek.
Sokezres tömeg kikapcsolódását szolgálja a balatonfüredi Koloska-völgy, melyben 2013 nyarán nyílt vadaspark. A park természetes környezetben, megfelelő méretű életteret biztosítva mutatja be Magyarország vadfajainak egy részét.
A Balaton-felvidéki Erdészeti Erdei iskolánk 2004-ben kezdte meg működését, mely a Művészetek völgye és a Káli medence határán, Balatoncsicsón található. Az érdeklődőknek gazdag környezetnevelési programokat kínálunk; célunk a fiatal nemzedék természetes környezet iránti érdeklődésének felébresztése.
Elérhetőség:
Balatonfüredi Erdészet
8230 Balatonfüred, Táncsics Mihály u.19.
Tel.: +36 30/631-4109
Balatonfüredi pénztár: +36 30/110-6255
Monostorapáti pénztár: +36 30/500-6928
E-mail: balatonfured@bakonyerdo.hu
Erdészet igazgató: Némethi Kálmán
mobil: +36 30/742-1887
Erdészeti térkép:
Gazdálkodás, Érdekességek BalatonfüredenHírek
A Bakonyerdő Zrt. által kezelt erdőkben szeptember 1-30-a között zajlik a gímszarvasok násza. Ebben az időszakban különösen fontos az erdő és a vad nyugalma, így ezt erdészeti munkáink során mi magunk is figyelembe vesszük. Kérjük legyen ebben segítségünkre azzal, hogy szeptemberben és októberben csak 9-16 óra közötti időszakra tervezi túráit, erdőjárását!
A Bakonyerdő Zrt. balatonfüredi vadászterületen szeptember 1-től 7–ig, illetve szeptember 21-től 30-ig terjedő időszakban megvalósuló, gímbika vadászatra kötött szolgáltatási szerződések esetén a kilövési díjra a mindenkori árjegyzékben foglaltakhoz képest 15% kedvezményt biztosít.
Az erdőket féltő civilek egy csoportja kereste meg Erdőgazdaságunkat a Balatonfüredi erdőkkel kapcsolatban. A Balatonfüredi Erdőért Facebook csoport képviselőivel Erdőgazdaságunk az elmúlt időszakban több alkalommal is egyeztetett.
A Bakonyerdő Zrt. szerepet kíván vállalni ezen hatások mérséklésében, kiváltásában. Ennek első lépéseként megbízást adott a térséget részletesen elemző Közjóléti létesítési (fejlesztési) terv elkészítésére. A közös terepi bejárás után a tervben megfogalmazott fejlesztési javaslatok a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal, a Sajkodért Egyesülettel, az Önkormányzattal egyetértésben és az illetékes hatóságok jóváhagyása mellett valósultak meg.