A Farkasgyepűi Erdészet a Bakony északnyugati nyúlványain helyezkedik el a Köves patak völgyétől a Gerence patak völgyéig, 200m tengerszint feletti magasságtól 550m magasságig. Az alapkőzetet a mészkő és a dolomit alkotja, amelyre sok helyen jelentős vastagságban lösz rakódott le, alapját képezve a hazai erdőtalajok maximumát jelentő agyagbemosódásos barna erdőtalajnak. A területen azonban a sziklás-köves váztalajtól a rendzinákon át a patakvölgyek öntéstalajáig és lápos mini mocsárjáig nagy a változatosság, de az erdőterület túlnyomó részén az erdőtenyészet számára kedvező talajadottságok vannak, amelyek jó minőségű faállományok kialakulását tették lehetővé.
Az éghajlatot a viszonylag magasabb éves csapadék (750-800 mm) és a hűvösebb klíma jellemzi. Ennek megfelelően az erdőterület több mint 80 %-a a bükkös klímában található, ezért az állományalkotó fő fafaj a bükk, amely kísérő elegy fafajaival (gyertyán, magas kőris, juharok, kislevelű hárs, hegyi szíl) természetes állományokat alkot.
Az Erdészet területén található a Farkasgyepűi Kísérleti Erdő természetvédelmi terület (364ha), amelyen az Erdészet a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karával közösen végzi az erdőnevelési munkálatait. Az Erdészet keleti felén pedig mintegy 650 ha a Magas-bakony Tájvédelmi Körzet része, így a védett terület összesen mintegy 1000ha.
Az Erdészet éves fakitermelési feladata 40-50 ezer nettó köbméter között változik, amelynek teljesítése túlnyomórészt az őszi téli időszakra esik. Az erdők felújítása szinte 100%-ban természetes úton, fokozatos felújító vágással, vagy a szálalásba átvezető, úgynevezett átmeneti üzemmódban történik. A felújítással érintett un. redukált vágásterület 70–80ha évente.
Az Erdészet jelentős vadgazdálkodási és vadászati tevékenységet is folytat. Üzemi vadászterülete 11.000ha, amelyen valamennyi hazai nagyvad (gím és dámszarvas, muflon, őz, és vaddisznó) megtalálható. Évente 750–800 db nagyvad kerül terítékre. Hangulatosak, és eredményesek a hajtóvadászatok, amelyek időnként jelentős terítékkel szolgálnak.
Néhány fontos adat:
Az erdészet területe: 7105 ha; fafajösszetétel: tölgyek 8%, cser 14%, bükk 47%, gyertyán 12%, egyéb.kem.lomb 5%, hárs 6%, éger 2%, fenyők 6%.
Elérhetőség:
Farkasgyepűi Erdészet
8582 Farkasgyepű, Petőfi Sándor u. 30.
Tel.: +36 30/461-6481
E-mail: farkasgyepu@bakonyerdo.hu
Erdészet igazgató: Korn Ignác
mobil: +36 30/268-8970
Erdészeti térkép:
Gazdálkodás, Érdekességek FarkasgyepűnHírek
A Farkasgyepűi Erdészet felhívja a kirándulók, túrázók figyelmét, hogy társas vadászat miatt december 19-én, csütörtökön bizonyos területek lezárásra kerülnek. A "További információ"-ra kattintva megtekintheti, hogy mely területek érintettek.
A Farkasgyepűi Erdészet felhívja a kirándulók, túrázók figyelmét, hogy társas vadászat miatt december 5-én, csütörtökön bizonyos területek lezárásra kerülnek. A "További információ"-ra kattintva megtekintheti, hogy mely területek érintettek.
A Bakonyerdő Zrt. által kezelt erdőkben szeptember 1-30-a között zajlik a gímszarvasok násza. Ebben az időszakban különösen fontos az erdő és a vad nyugalma, így ezt erdészeti munkáink során mi magunk is figyelembe vesszük. Kérjük legyen ebben segítségünkre azzal, hogy szeptemberben és októberben csak 9-16 óra közötti időszakra tervezi túráit, erdőjárását!
Az Alaptörvény külön is nevesíti a nemzet közös örökségébe tartozó elemek felsorolásában az erdőket, jelezve, hogy ezek védelme, fenntartása és a jövő nemzedékek számára való megőrzése az állam és mindenki kötelezettsége.
Oldalak
- 1
- 2
- 3
- 4
- következő ›
- utolsó »